Thu
Jul 13 2006
07:10 am

NOTE: The following is unofficial. The information is from the Monday, July 10th 2006 Maryville Daily Times. For more information, and an official sample ballot, contact the Blount County Election Commission.

STATE DEMOCRATIC PRIMARY

GOVERNOR

Phil Bredesen
John Jay Hooker
Tim Sevier
Walt Ward

UNITED STATES SENATE

Gary G. Davis
Harold Ford, Jr.
John Jay Hooker
Charles E. Smith
Al Strauss

U.S. HOUSE OF REPRESENTATIVES

2nd Congressional District

John Greene
Robert R. Scott

TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES

8th Representative District

(None)

20th Representative District

(None)

STATE EXECUTIVE COMMITTEEMAN

8th Senatorial District

Daniel J. Lawson

STATE EXECUTIVE COMMITTEEWOMAN

8th Senatorial District

(None)

STATE REPUBLICAN PRIMARY

GOVERNOR

Mark Albertini
Wane Thomas Bailey
Jim Bryson
David M. Farmer
Joe Kirkpatrick
Timothy Thomas
Wayne Young

UNITED STATES SENATE

Ed Bryant
Bob Corker
Tate Harrison
Van Hilleary

U.S HOUSE OF REPRESENTATIVES

2nd Congressional District

John J. Duncan, Jr.
Ralph McGill

TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES

8th Representative District

Joe McCord

20th Representative District

Doug Overbey

STATE EXECUTIVE COMMITTEEMAN

8th Senatorial District

Thomas E. Cate
Joe McCulley

STATE EXECUTIVE COMMITTEEWOMAN

8th Senatorial District

Peggy Lambert

GENERAL ELECTION

JUDICIAL RETENTION QUESTIONS (Yes or No for retention)

Supreme Court Judge William M. Barker
Supreme Court Judge Cornelia A. Clark
Supreme Court Judge Janice Holder
Court of Appeals Judge Eastern Herschel P. Franks
Court of Appeals Judge Eastern Sharon G. Lee
Court of Appeals Judge Eastern Charles Susano
Court of Appeals Judge Eastern Michael Swiney
Court of Appeals Judge Middle William B. Cain
Court of Appeals Judge Middle Frank Clement
Court of Appeals Judge Middle Patricia Cottrell
Court of Appeals Judge Middle William C. Koch, Jr.
Court of Appeals Judge Western William Frank Crawford
Court of Appeals Judge Western David Farmer
Court of Appeals Judge Western Alan E. Highers
Court of Appeals Judge Western Holly Kirby
Court of Criminal Appeals Judge Eastern Norma McGee Ogle
Court of Criminal Appeals Judge Eastern Joseph M. Tipton
Court of Criminal Appeals Judge Eastern Gary R. Wade
Court of Criminal Appeals Judge Eastern James C. Witt, Jr.
Court of Criminal Appeals Judge Middle Jerry L. Smith
Court of Criminal Appeals Judge Middle Robert W. Wedemeyer
Court of Criminal Appeals Judge Middle David H. Welles
Court of Criminal Appeals Judge Middle Thomas T. Woodall
Court of Criminal Appeals Judge Westeren Alan E. Glenn
Court of Criminal Appeals Judge Westeren David G. Hayes
Court of Criminal Appeals Judge Westeren J.C. McLin
Court of Criminal Appeals Judge Westeren John Everett Williams

CIRCUIT COURT JUDGE

5th Judicial District - Division I

Chales M. Clifford (D)
W. Dale Young (R)

5th Judicial District - Division II

D. Kelly Thomas, Jr. (D)

CHANCELLOR

5th Judicial District

Telford Forgety, Jr. (R)

DISTRICT ATTORNEY GENERAL

5th Judicial District

Mike Flynn (R)

PUBLIC DEFENDER

5th Judicial District

Mack Garner (R)

WHEEL TAX REFERENDUM

"Shall Resolution No. 0508010 passed pursuant to TCA 5-8-102 by the Blount County Commission, which adopts a local wheel tax in the amount of $10.00, proceeds to be used solely for Highway Capital Outlay purposes be approved?"

For
Against

COUNTY MAYOR

Joseph G. Gallagher (D)
Jerry G. Cunningham (R)

COUNTY COMMISSIONER

District 1, Seat A

Ernie Tallent (D)
Tonya Burchfield (R)

District 1, Seat B

David G. Ballard, Jr. (D)
Ralph W. Foster (R)

District 2, Seat A

Brad Harrison (R)

District 2, Seat B

Lowell H. Ridings (D)
Mike Lewis (R)

District 3, Seat A

Steve Samples (R)

District 3, Seat B

Joe McCulley (R)

District 4, Seat A

Gary Farmer (R)

District 4, Seat B

Mark Hasty (R)

District 5, Seat A

Rober L. "Bob" Ramsey (R)

District 5, Seat B

Bob Proffitt (D)
Keith W. Brock (R)

District 6, Seat A

Holden Lail (R)

District 6, Seat B

Scott Helton (R)

District 7, Seat A

Linda Jo Dees (D)
Steve Hargis (R)

District 7, Seat B

David A Graham (R)

District 8, Seat A

John T. Keeble (R)

District 8, Seat B

Mike Walker (R)

District 9, Seat A

Ronald W. French (R)

District 9, Seat B

Monika Murrell (R)

District 10, Seat A

Gerald L. Kirby (R)

District 10, Seat B

Kenneth Melton (R)

COUNTY TRUSTEE

Scott Graves (R)

GENERAL SESSIONS JUDGE

Division I

Steve Merritt (D)
Mike Gallegos (R)

Division II

William Terry Denton (R)

Division III

William R. Brewer, Jr. (R)

Division IV

David R. Duggan (R)

SHERIFF

James L. Berrong (R)

CIRCUIT COURT CLERK

Tom Hatcher (R)

COUNTY CLERK

Roy Crawford, Jr. (R)

REGISTER

Penny Houston Whaley (R)

RoAD SUPERINTENDENT

Bill Dunlap (R)

SCHOOL BOARD MEMBER

1st District

Sandy Dennis
Robert "Bob" Webb

3rd District

Charles Finley
Sandra T. McCarter
Timothy K. Tuck

5th District

Don McNelly

7th District

Mike Treadway

COMMISSIONERS

City of Friendsville (Vote for Three)

Danny R. Edmonds

City of Townsend (Vote for Three)

Mark Chipperfield
Ronald W. Palenski
Aaron Todd Pangle
Shannon R. Skidmore
David O. Wietlisbach

TN Progressive

TN Politics

Shopper Columns

Local TV News

News Sentinel

Alt Weekly

State News

Local .GOV

State .GOV

Wire Reports

Lost Medicaid Funding

To date, the failure to expand Medicaid/TennCare has cost the State of Tennessee ? in lost federal funding. (Source)


Monthly archive